Psikolojik Danışma ve Rehberlik Alanında lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. İlk, orta, lise ve yükseköğretim düzeyinde çok sayıda kurumun kuruluşunu gerçekleştiren Dr. Selçuk dünya okul sistemleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Anne-baba okullarında on binlerce ebeveynin eğitim çalışmalarını yürütmüştür. Yine on binlerce öğretmenle yüz yüze etkileşimsel etkinlikler gerçekleştirmiştir.

Yükseköğretim kurumlarında uzun yıllar yöneticilik yapan Dr. Selçuk, 2003-2006 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme konularında çok sayıda kitabı ve yüzlerce makalesi bulunmaktadır.

Diğer yandan, 2002-2003 Eğitim Öğretim yılında Maya Okulları’nın kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Bu bağlamda eğitim sistemine yönelik makro-mikro faaliyetlerini sürdürmektedir.

Satranç Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.
Yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Ziya Selçuk bu yıllarda Sınıf Öğretmenliği anabilim dalı başkanlığını yürütmüştür. Aynı zamanda, TedMem adlı eğitim siyaseti düşünce kuruluşunun kuruculuğunu üstlenmiş, 3 yıl boyunca direktörlüğü görevini sürdürmüştür.

Halen kuruluşunda katkı sağladığı TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda eğitim, psikoloji ve insan kaynakları alanında uygulamaya dönük projeler hazırlayan Dokuz Tip Mizaç Modeli Derneği’nin kurucu başkanıdır.