Dr. Işıkhan Uğurel, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Buca Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Matematik Öğretmenliği Programı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Lisans öğrenimini 1996-2000 yılları arasında DEÜ, Buca Eğitim Fakültesi, Matematik Öğretmenliği Bölümünde, Yüksek Lisans öğrenimini 2000-2003 yılları arasında DEÜ, Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde, doktora öğrenimini ise yine DEÜ, Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde 2006-2010 yılları arasında tamamlanmıştır.
Uğurel’in temel çalışma alanları; “Matematik eğitiminde ispat ve ispatlama, ispat öğretimi”, “Matematiksel dil ve iletişim”, “Matematik sınıflarındaki söylem ve söylem çözümlemesi”, “Matematik öğrenme etkinlikleri (tasks)” ve “Matematik ve sanat entegrasyonuna dayalı öğretim” dir.
Proje yöneticisi ve araştırmacı olarak 8 Bilimsel Araştırma Projesinde çalışmış olan Uğurel, İlköğretim birinci kademede yardımcı matematik ders kitabı yazarlıkları, kitap editörlükleri ve matematik öğretimine yönelik ilk ve ortaöğretim düzeyinde sergiler yapmıştır.
2011 yılında Buca Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Matematik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent kadrosuna atanan Uğurel, 2013 yılında doçent unvanını alarak aynı anabilim dalına doçent olarak atanmıştır. Uğurel, 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, “Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezine (DEÇEM)” önce müdür yardımcısı ardından da müdür olarak atanmış olup halen bu görevini sürdürmektedir.
Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi ve sempozyum, kongrelerde sunulmuş bildirisi bulunan Uğurel son dönemde yeni medya ve eğitim ilişkisine yönelik konferanslar vermiştir. (bkz. www.isikhann.com).